Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Home / Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medya, teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkmış bir platformdur ve ayrıca en iyi para kazanma yollarından biridir.. Bilgisayar ve internet teknolojilerinin yaygınlaşması ve kullanıcılara birçok olanak sunması, beraberinde yeni uygulamaları getirdi. İnsanların bir şey paylaşıp duygu ve düşüncelerini ifade edebildiği internet platformları, bir süre sonra sosyal medya ismine dönüştü. Aslında hep hayatımızda olan Facebook ve Twitter gibi platformlar aralarına Instagram, Linkedin, Tumblr vb. platformları aldı ve sosyal medya ismi ile çok güçlü mecralar haline geldi.

İnsanların bu kadar yoğun ilgi gösterdiği sosyal medya, reklamcıların ve diğer sektörlerin dikkatini çekmeyi başardı ve bu sektörler, sosyal medyayı insanlara ulaşmak için kullandılar. İşte tüm bunların sonucunda sosyal medya büyüdü ve neredeyse yığınları etkileyen bir araç haline dönüştü. Aslında sosyal medyadan nasıl para kazanılır sorusunun cevabı özetlediğimiz gibidir: “İnsanlara ulaşabildikçe”

kpk-slider_0011_14450814481

Sosyal Medyadan Para Kazanmak İçin Neler Yapabilirim?

Aslında bu sorunun cevabını en genel çerçevede yukarıda verdik. Ancak bildiğiniz üzere sosyal medya platformları sürekli artmakta ve hepsi de gün geçtikçe popüler hale gelmekte. Sosyal medya platformları kendi içinde farklı yöntemler gerektirse de hepsi de aynı amaca hizmet eder. Her platformun kendi iç dinamiklerini tanıdıkça ve bildikçe, sosyal medyadan para kazanmak çok basit olabilmektedir.

Sosyal medya Facebook ile popüler oldu desek çok da yanlış olmaz. Elbet daha önce Yonja, Gazogen, Messenger gibi uygulamalar vardı ancak bunları kullanma sayısı çok çok azdı. Ancak Facebook çıktıktan sonra herkes birer Facebook hesabı açmaya başladı ve neredeyse evlerdeki bilgisayarın yaygınlaşmasına neden oldu.

Facebook

Facebook’tan para kazanmak için bir sayfa ya da grup oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Ondan sonra bu sayfa ve gruptan yapacağınız paylaşımların içeriklerini belirleyin. Bu her alanda olabilir ancak içerik oluşturmada en önemli konu en iyi ve en özgün olduğunuz alanların olması gerektiğidir. Çünkü yaratıcılık ve özgünlük en gereklisidir çünkü bu işlemlerle kendi adınıza bir marka yaratıyorsunuz diyebiliriz. Paylaşımlarınızı yapın ve sayfa ya da grubunuzun reklamını da yaparak bundan sonra gelecek teklifleri bekleyebilirsiniz. Örneğin yaklaşık 500 bin beğeniye sahip bir sayfaysanız, hiç de tahmin edemeyeceğiniz kadar reklam teklifi alacaksınız. İnternet sitesi sahipleri para karşılığında kendi sitelerinin reklamını sayfanızda yayınlatabilmek için neredeyse sıraya gireceklerdirler. Ayrıca kendi adınıza ya da markanıza ait bir Facebook hesabı ile kendi ürünlerinizin reklamını da yapabilirsiniz.

kpk-slider_0009_bigstock_Investment_3911798

Twitter

Twitter’da da aynı şeyleri Twitter dinamiklerine göre gerçekleştirebilirsiniz. Twitter’da en önemli etken bir fenomen hesaba sahip olabilmeniz. Örneğin 100 Bin takipçili bir hesaba sahipseniz güzel ücretler karşılığı reklam alabilirsiniz ve reklamını aldığınız firmanın tweetlerini atabilirsiniz.

Nasıl Fenomen Olabilirim?

Öncelikle her gün düzenli ve özgün tweet atmanız şart. Daha sonra etkileşim için diğer hesapları takip edin. Takip ettiğiniz hesapların sahte olmamasına özen gösterin. Diğer kullanıcıların tweetlerini favori ve retweet’leyerek kendinizi belli edebilir ve diğer kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Bir süre sonra favori ve retweet’lemeyi bırakın.

Instagram

Fotoğraf temalı bir platform olan İnstagram’da da özgünlüğü güzel ve kaliteli fotoğraflar ile yakalayabilirsiniz. Yalnızca size ait fotoğraflarla takipçi sayınızı arttırabilir ve reklam verenlerin dikkatini çekebilirsiniz.

Bu öneriler Linkedin, Google +, Pinterest, Periscope,Youtube, Vine, Tumblr, Blogspot, WordPress gibi diğer sosyal medya platformları için de geçerlidir.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medyadan nasıl para kazanabilirim sorusunun belki de en profesyonel cevabı sosyal medya danışmanlığı yapmaktır. Farklı sektörlerdeki birçok firmanın sosyal medya hesaplarını yönetebilirsiniz ve onlar için çeşitli sosyal medya kampanyalarında bulunarak isimlerini internette meşhur edebilirsiniz.